A22-Pl. Moje 8. pytanie dotyczące Roku Nauki 2022

Opublikowano w wersji oryginalnej 29 stycznia 2022 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Dzisiaj wpisałem następujące pytanie w formularzu pytań kampanii "Science Year 2022" (w obszarze tematycznym: "Środowisko, Klimat, Ziemia, Wszechświat"):

"Dlaczego liczba dni w roku maleje od miliardów lat; i dlaczego to odkrycie nie jest dalej rozpatrywane naukowo?".

W swojej fascynującej książce "Nowy obraz starej planety", Tjeerd H. van Andel opisuje swoje badania terenowe skał. Podpis do pierwszego zdjęcia w książce jest następujący: "Wiele koralowców i mięczaków wykazuje drobne pofałdowanie, które jest wynikiem codziennego odkładania się warstw węglanu wapnia. Ponieważ grubość tych warstw zależy od miesiąca księżycowego i pór roku, możemy je wykorzystać do liczenia dni w roku. Okazuje się, że liczba ta wzrasta, gdy cofamy się w czasie".

Wzrasta ona do liczby 420 dni w roku 600 milionów lat temu. Jest oczywiste, że w dalszej przeszłości na Ziemi nie było jeszcze koralowców i mięczaków. Jedynym procesem, który może prowadzić do takiego skrócenia długości roku, jest skrócenie orbity Ziemi. W pewnym momencie w przeszłości Ziemia została "popchnięta" w kierunku Słońca. Prawdziwe pytanie brzmi: kiedy i dlaczego?

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert