Opublikowano w wersji oryginalnej 2 lipca 2023 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

(30 czerwca 2023 r. dokumentacja ZDF autorstwa Jensa Niehussa: "Susza w Europie; Katastrofa jest domowej roboty" został ponownie wyemitowany w Arte-tv; pozostanie online do 27.07.2023 r.)

W komentarzu na Arte-tv czytamy:

Susza w Europie; Katastrofa jest domowej roboty

Niższe opady deszczu - nawet w chłodniejszych porach roku - doprowadzają obecnie regiony południowej Europy do granic możliwości. Wysuszone gleby i niedobory wody w regionach turystycznych to tylko niektóre z konsekwencji. Wykorzystując przykłady z Niemiec, Francji, Hiszpanii i Rumunii, film dokumentalny bada kwestię tego, w jakim stopniu klęski suszy są spowodowane przez same te kraje, a nie tylko przez zmiany klimatu.

Susza w Europie to nie tylko modne hasło, to naukowo udowodnione zjawisko: Europa Południowa nie jest jedynym zagrożonym regionem; nawet Niemcy i Francja już doświadczają ekstremalnej suszy. Dramatycznie wzrasta liczba pożarów lasów, a pola stają się pustyniami pyłu. Meteorolodzy mówią o niedocenianym zagrożeniu i wskazują na stan europejskich zbiorników wód gruntowych - w całej Europie brakuje wody.

Niemieccy, francuscy, hiszpańscy i rumuńscy eksperci prezentują w dokumencie wyniki swoich badań. Pokazane są przykłady przyczyn: monokultury świerkowe w niemieckich lasach lub "Mare del Plástico", plastikowe morze szklarni, które rozciąga się na 350 kilometrów kwadratowych w Hiszpanii. To tutaj uprawia się owoce i warzywa dla naszych supermarketów. Przyszłość zapowiada się jeszcze bardziej sucha i gorąca: Dlatego też we Francji prowadzone są już badania nad winem odpornym na upały i susze.

Dokument pokazuje, w jaki sposób polityka leśna, która była błędna przez dziesięciolecia, oraz konsekwencje intensywnego rolnictwa napędzają suszę. Zmiany klimatyczne doprowadziły do braku opadów i gorących lat, ale fakt, że przerodziło się to w suszę, ma również wiele wspólnego z polityką i lobbingiem. Jest jednak nadzieja: dokument przedstawia środki UE, projekty naukowe i prywatne inicjatywy mające na celu ograniczenie suszy: "Europejski Zielony Ład" na rzecz bioróżnorodności, a także rozszerzenie zrównoważonego zarządzania naszymi polami i lasami.

Aby uzyskać dalsze komentarze, przeczytaj również komentarz we Frankfunter Rundschau z 2021 roku,

a także moje wcześniejsze komentarze:

U5. Dlaczego ochrona środowiska jest konieczna, ale ochrona klimatu jest niemożliwa!

A7. Jak Mars wpływa na pogodę.

A28. Prognozy pogody: w zasadzie to tylko żart?