UP2-Pl. Zaangażuj się w Filozofii Uniwersalnej

Opublikowano w wersji oryginalnej 7 listopada 2021 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Dlaczego ty też możesz (i powinieneś) zostać uniwersalnym filozofem.

Cytat z książki "Ja, ty i my wszyscy" (s. 152)

Jak widzisz, przedstawiam zupełnie inny opis Natury, niż prawdopodobnie słyszałeś wcześniej. Ale jest to też tylko opis. Nie jest to prawda absolutna. W czym więc ten opis jest lepszy od wszystkich innych? Poprawa leży w jednym argumencie. Ale jest on nie do pobicia. Jest to zunifikowany opis (jak dotąd jedyny na świecie), Ujednolicona Nauka, która łączy wszystkie poprzednie gałęzie nauk przyrodniczych i humanistycznych.

Co to oznacza w praktyce? Cała dzisiejsza nauka ma różne dyscypliny. W każdej z nich mamy różne teorie, które próbują wyjaśnić (a właściwie po prostu opowiedzieć nam mniej lub bardziej szczegółowo), jak działa ta część Wszechświata, którą można zaobserwować za pomocą konkretnych "okularów" danej dyscypliny. W naszym opisie różnice między tradycyjnymi dyscyplinami już nie istnieją. Istnieje tylko jedna "uniwersalna soczewka". Istnieje tylko jeden pomysł na to, jak działa Wszechświat, a pomysł ten jest taki sam we wszystkich dyscyplinach naukowych. Różne dyscypliny zaczynają teraz mówić tym samym językiem. W praktyce oznacza to przede wszystkim, że używają tej samej fizycznej skali czasowej zdarzeń naturalnych. Wszystko, co dzieje się w przyrodzie, ma miejsce w porządku chronologicznym. I ta sekwencja jest taka sama, gdy mówimy o ewolucji Wszechświata (w kosmologii), Układu Słonecznego (w astrofizyce), ewolucji Ziemi (w geofizyce), ewolucji Człowieka (w biofizyce) lub powstaniu i upadku ludzkich Cywilizacji (w historii).

Jeszcze bardziej ekscytujące jest to, że cała ta skala czasowa wynika z Ujednoliconej Rodziny wszystkich możliwych wielkości fizycznych, która z kolei opiera się tylko na jednej naturalnej przesłance, wielkości (lub masie, jeśli wolisz) pierwotnego obłoku kosmicznego, z którego uformował się nasz obecny Układ Słoneczny. Czy nie jest to wystarczająca siła przyciągaląca, aby przyjąć ten zupełnie nowy opis tego, co możemy i, jak sądzę, powinniśmy wiedzieć? I to bez względu na opór wszystkich tradycjonalistów, którzy chcą utrzymać "status quo" w swoich ulubionych dyscyplinach? Zostań więc i Ty sam uniwersalnym filozofem. Radość z tego będzie rosła po drodze do celu.

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert