UP7-Pl. Publiczna platforma debat jest sercem demokracji

Opublikowano w wersji oryginalnej 7 listopada 2021 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Cytat z książki "Ja, ty i my wszyscy" (s. 240)

I to jest moim zdaniem najważniejszy praktyczny cel, który musimy osiągnąć i zapewnić w odnowie naszej globalnej społeczności: Stworzenie przestrzeni debaty publicznej, w której "można zharmonizować nieskończoną różnorodność indywidualnych interesów poprzez proces debaty publicznej". Reiner Mausfeld, jako niefizyk, może mówić o "nieskończonej różnorodności" interesów. Ale ja, jako fizyk, mam obowiązek zredukować humanistyczną "nieskończoność" do praktycznie wykonalnego zakresu. W tym celu opracowuję model, w którym możemy praktycznie zharmonizować miliardy naszych głosów, dyskutowanych przez naturalną hierarchię demokratycznie wybranych przedstawicieli.

Nowością w naszym modelu "demokracji rodzinnej" jest struktura publicznej platformy debat. W naszym poprzednim doświadczeniu z demokracją musieliśmy boleśnie nauczyć się, że praktycznie niemożliwe jest zharmonizowanie wszystkich indywidualnych interesów. Dlatego musimy budować naszą przestrzeń debaty publicznej nie na "nieskończonej" liczbie indywidualnych głosów, ale na hierarchii spektrum demograficznego. Rodzic z Rodziny Bazowej reprezentuje głosy całej swojej rodziny (w tym swoich dzieci). Przedstawiciel Wielkiej Rodziny reprezentuje demokratycznie określone opinie wszystkich 12 Rodzin Bazowych w swojej Wielkiej Rodzinie. I tak dalej w górę spektrum, do poziomu krajowego, kontynentalnego i wreszcie ogólnoświatowego.

Reiner Mausfeld ostrzega nas (i powinniśmy potraktować to ostrzeżenie poważnie): "Jeśli przestrzeń debaty publicznej jest naruszona, nie może być mowy o demokracji. Demokracja zapewnia egalitarne procedury pokojowego godzenia różnych stanowisk w działaniach politycznych. Demokracja jest niezbędna, jeśli chcemy ograniczyć władzę i przemoc. Alternatywą dla demokracji jest zawsze barbarzyństwo".

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert