Thomas Fuchs. "Obrona istoty ludzkiej; Podstawy antropologii ucieleśnionej"
"Verteidigung des Menschen; Grundlagen einer verkörperten Anthropologie (Suhrkamp Paperback Science 2311)
W swojej książce heidelberski filozof, psychiatra i psychoterapeuta prof. Thomas Fuchs broni humanistycznego spojrzenia na istotę ludzką. Nie abstrakcyjna wewnętrzność, bezcielesna świadomość czy czysty duch są przewodnimi ideami takiego humanistycznego spojrzenia na człowieka, ale jego konkretna cielesna egzystencja.
Autor pisze tę typowo filozoficzną książkę, zaczynając od wyjaśnienia niektórych kontrowersyjnych koncepcji filozoficznych, a następnie wykorzystując swoje dodatkowe szkolenie jako psychiatra i psychoterapeuta, aby rozwinąć te koncepcje filozoficzne i zilustrować je przykładami, a dopiero potem szuka lepszego wyjaśnienia swojej głównej tezy niż tradycyjne podejście naukowe. Czyniąc to, faktycznie osiąga najlepsze połączenie z moją Uniwersalną Filozofią Życia (która opiera się na mojej Ujednoliconej Fizyce), jakie czytałem w dzisiejszej literaturze filozoficznej.
Jeśli wzbogaci on swoją główną tezę o Uniwersalną Hierarchię energetycznych kwantów materii-ducha, będzie on również w stanie znacznie uprościć wiele ze swoich poprzednich argumentów. Koncepcje cielesności i witalności, które są dla niego najważniejsze, pojawią się wówczas bezpośrednio jako naturalne twory oparte na kwantach mózgu i supermózgu. Punkt kulminacyjny jego wyjaśnienia głównej tezy, uznanie znaczenia "cyklicznego czasu życia", również znajduje swoją naturalną podstawę w Uniwersalnej Skali Czasu Kosmicznej Hierarchii Układu Słonecznego.
Dzięki doświadczeniu autora w psychiatrii i psychoterapii, ja również skorzystałem z lektury tej książki. Zmotywowała mnie ona do terminologicznego uaktualnienia mojej Ujednoliconej Definicji Globalnej i Indywidualnej Ludzkiej Świadomości. Definicja ta opiera Globalną Świadomość na Uniwersalnym Potencjale Twórczym Ujednoliconej Fizyki, Kreatywności Kwantowej oraz na jej dwóch nierozłącznych kreacjach, przestrzennym rozszerzeniu na Materię i czasowym rozszerzeniu na Ducha. W mojej definicji Indywidualna Świadomość opiera się na odpowiedniej relacji tych trzech pojęć (kreatywności, materii i ducha) dla żyjącej jednostki. W języku angielskim użyłem terminów "soul", "body" i "mind". Jednak w języku niemieckim tylko dwa pierwsze z tych terminów były jasne od samego początku: "Seele" i "Körper". Zamiast "mind" znalazłem tylko niemiecki termin "Verstand", z którego nie byłem i nadal nie jestem zbyt zadowolony. Książka profesora Fuchsa dała mi impuls do używania terminu "Psyche" zamiast "Verstand". Na przykład na stronie 266 książki czytamy: "że musimy rozumieć mózg jako organ relacyjny - jako organ psychiki nie jako rzekomo możliwy do zlokalizowania świat wewnętrzny, ale psychikę jako nadrzędny, ucieleśniony i interaktywny proces życiowy". Być może i w polskiej terminologii tego zagadnienia zgodzimy się w niedalekiej przyszłości na zastąpienie terminu "umysł" przez termin "psychika".