Z5-Pl. Rutger Bregman, “Zasadniczo dobry”

Opublikowano w wersji oryginalnej 30 lipca 2022 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Nowa historia ludzkości

Najwcześniejsza książka z mojej "letniej serii" jest autorstwa Rutgera Bregmana, który później pojawił się również w programie "Sternstunde Philosophie".

We wstępie do tego raportu 3Sat (z 29 maja 2022 r.) czytamy:

"W Europie trwa wojna, zmiany klimatyczne postępują, miliony ludzi głodują. Ale dla historyka Rutgera Bregmana jest jasne, że ludzie są zasadniczo życzliwi i dobrzy. Jak okrucieństwa wojenne na Ukrainie wpisują się w jego przekonanie? I czy ta wiara w dobroć może naprawdę zainspirować innych i zmienić nas, ludzi?

Rutger Bregman ma dla nas dobrą wiadomość: w swoim milionowym bestsellerze "Basically Good. Nowa historia ludzkości" przedstawia ludzi jako naturalnie pomocnych i współpracujących. To nie "przetrwanie najsilniejszych" doprowadziło do sukcesu, ale "przetrwanie najbardziej przyjaznych". I jest przekonany: "To właśnie wiara w dobro w ludziach czyni nas dobrymi ludźmi".

Pożyczyłem tę książkę komuś z mojej rodziny i jeszcze jej nie otrzymałem (proszę o zwrot!). Zamiast więc kopiować tutaj kilka cytatów, skieruję Cię prosto do filmu, który nakręciłem (w języku niemieckim) na temat tej książki nieco wcześniej: https://www.youtube.com/watch?v=w_wEq-k1uYo . Warto poświęcić kilka minut dla tych pomysłów.

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert