BV6-Pl. Słońce tańczy wokół Wenus

Opublikowano w wersji oryginalnej 7 grudnia 2021 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

W naszej pierwszej propozycji obserwacji dowiedzieliśmy się, że w ciągu 247 lat Słońce wykona pozorny pełny obieg wokół Wenus. W rzeczywistości jest to tylko powolna zmiana perspektywy, w której możemy obserwować względne pozycje Słońca i Wenus względem siebie z Ziemi, na tle gwiazd stałych. W rzeczywistości, z tym okresem 247 lat, rozdrobniona masa byłej gwiazdy Andrea porusza się wokół środka masy całego Układu Słonecznego (w Wenus).

Rzeczywista pozycja Słońca musi dostosować się do tego ruchu, aby obie masy (Słońce i była gwiazda Andrea) mogły pozostać w równowadze w stosunku do wspólnego środka masy. Ponieważ jednak nowa misja JUICE do układu Jowisza ma rozpocząć się latem przyszłego roku (2022), mam szóstą propozycję obserwacji dla astrofizyków z całego świata. Propozycja jest następująca.

Sonda kosmiczna JUICE będzie podróżować do Jowisza przez ponad siedem lat. Należy wybrać korzystną fazę lotu, w której kamery sondy mogłyby sfotografować dokładne pozycje Słońca i Wenus na tle kilku gwiazd stałych. I to nie tylko raz, ale kilka razy (od 3 do 10) w odstępach około 30 dni. Jestem przekonany, że te zdjęcia wyraźnie pokażą, że to nie Wenus krąży wokół Słońca, ale Słońce "tańczy" wokół Wenus. Będzie to najprostszy bezpośredni dowód na istnienie masy (około 17 mas Jowisza) Ciemnego Towarzysza Słońca w pasie Kuipera.

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert