UP26-Pl: Wiedza z drugiej ręki musi odejść!

Opublikowano w wersji oryginalnej 27 grudnia 2021 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Motto tegorocznej loterii podchoinkowej (losowanie prezentodawców) w naszej rodzinie brzmiało: "Skarby z drugiej ręki". Zwróciło to moją uwagę na pojęcie "wiedzy z drugiej ręki". Mówimy tutaj o wiedzy w zrozumieniu "Dlaczego?", w przeciwieństwie do umiejętności, czyli wiedzy "Jak?" Umiejętność jazdy na rowerze jest umiejętnością. Zrozumienie, dlaczego rowerzysta nie może się przewrócić, to wiedza.

Jednym z najważniejszych odkryć ludzkości jest to, że nie ma prawd absolutnych. Cała wiedza ludzkości zawsze była, jest dziś i pozostanie w przyszłości jedynie mniej lub bardziej rozbudowaną narracją. Historią, którą przyswajamy sobie coraz bardziej od dzieciństwa, tak że w wieku dorosłym uznajemy ją za "prawdziwą" i już jej nie kwestionujemy. Być może myślisz: "Ale przecież jest przynajmniej kilka prostych prawd, takich jak 'Wszyscy jesteśmy ludźmi'". A więc zastanawiamy się wspólnie, czy to naprawdę prawda. Czy naprawdę chcesz znaleźć się w tym samym "worku" co wszyscy dyktatorzy i inni przestępcy na świecie? A może wolałbyś postrzegać ich wszystkich jako "brutali"? Dokładnie. Każdy z nas z pewnością zna inne przykłady takich tylko pozornie "prawd absolutnych".

Wiedza o Naturze, czyli zrozumienie świata przyrody wokół nas i w nas, jest czymś, co zdobywaliśmy krok po kroku w przeszłości. W procesie tym zawsze rozwijaliśmy i pogłębialiśmy poszczególne części tej wiedzy. Na przykład ptolemejski system planetarny z Ziemią w centrum został zastąpiony systemem kopernikańskim ze Słońcem w centrum. W ten sposób system Ptolemeusza stał się wiedzą nieużyteczną, wiedzą z drugiej ręki. Z biegiem czasu zbyt duża część używanej wiedzy stała się balastem, zwłaszcza dla programów szkolnych. Jeśli wiedza jest już "zużyta", należy się jej pozbyć, aby nowe, innowacyjne pomysły mogły znaleźć swoje miejsce w edukacji młodszych pokoleń. Nowa wiedza nie powinna być jednak postrzegana jako zamiennik wiedzy zużytej. Tylko nowa wiedza ma potencjał, aby zaprowadzić nas dalej w eksploracji Natury niż jej wcześniejsze wersje. Tradycja jest dobra dla historii postępu. Ale tylko nowa wiedza może zagwarantować kontynuację historii w przyszłości. Pozostając przy przykładzie naszego układu planetarnego, kopernikański Układ Słoneczny również musi zostać odrzucony, ponieważ wykazałem, że prawdziwe centrum układu nie znajduje się w Słońcu, lecz w Wenus.

Dlatego moja główna teza brzmi dziś następująco: wszystko, czego nauczyliśmy się o Naturze w naszych szkołach, może (i musi) zostać usunięte niemal całkowicie jako wiedza z drugiej ręki. Całą wiedzę o Naturze (której jesteśmy częścią) można obecnie znaleźć w moich dwóch najnowszych książkach. Jedna z nich to praca referencyjna: "Uniwersalna Filozofia Życia". Druga, "Ja, Ty i My Wszyscy", opisuje również praktyczną propozycję, jak wszyscy razem możemy przetrwać obecny wiek i całe trzecie tysiąclecie. Przyszłe pokolenia ludzi zgromadzą swoją własną wiedzę, która przekształci te moje idee w wiedzę używaną. Ale tylko jeśli damy im szansę w ogóle się urodzić.

Tak więc: wszystkiego najlepszego dla przyszłości ludzkości!

Boże Narodzenie, 2022.

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert