Z4-Pl. Lea Ypi, “Wolna”

Opublikowano w wersji oryginalnej 30 lipca 2022 r. przez P. Jakubowskiego na stronie internetowej Naturics.

Dorastanie na końcu historii

W miesiącach letnich 2022 roku znacznie ograniczyłem swoją aktywność online. Zamiast tego przeczytałem kilka nowych książek. Niektóre z nich są na tyle wartościowe, że chciałbym je tutaj pokrótce zrelacjonować, aby zachęcić również Ciebie do ich przeczytania. Pierwszą fantastyczną książką w mojej "serii" jest książka Lei Ypi, którą entuzjastycznie poznałem dzięki programowi "Sternstunde Philosophie".

We wstępie do raportu 3Sat (z 8 maja 2022 r.) czytamy

"Lea Ypi - Sekret wolności

Albańska filozofka Lea Ypi wierzyła, że dorastała w najbardziej wolnym państwie na Ziemi. Błąd. Każde słowo było monitorowane. Nawet jej rodzice nie mówili prawdy. Lea Ypi spędziła całą swoją młodość w ostatnim stalinowskim kraju w Europie. Dziś albańska filozofka wykłada teorię polityki w renomowanej London School of Economics and Political Science. Co oznacza dla niej bycie wolnym - życie w wolności? Jakie warunki mentalne, moralne i polityczne muszą być spełnione, aby to osiągnąć?

W swoim imponującym pamiętniku literackim "Free - Coming of Age at the End of History" Lea Ypi opisuje codzienne życie w Albanii dyktatora Envera Hodży, szokujący upadek systemu w 1990 r., pod koniec zimnej wojny i rozpad każdego porządku politycznego w imię nowej, przypuszczalnie całkowitej wolności.

W rozmowie z Wolframem Eilenbergerem specjalistka od Kanta, Lea Ypi, wyjaśnia swoje rozumienie prawdziwie dojrzałej, dorosłej wolności - a tym samym wizji politycznej, która nie została jeszcze zrealizowana zarówno w Europie Wschodniej, jak i Zachodniej".

W odpowiedzi na pytanie: "Czy wolność można sobie wyobrazić tylko w odniesieniu do innych ludzi?" Lea Ypi odpowiada:

"Tak, myślę, że tak. Ponieważ to, co robimy, nigdy nie pozostaje bez konsekwencji dla innych ludzi. Jesteśmy odpowiedzialni za siebie, ale jesteśmy również współodpowiedzialni za kształtowanie świata, w którym żyją inni ludzie.

...

Idea zerwania ze wszystkim jako jednostka może być ideologiczna. Ale szczególnie w naszym społeczeństwie jest to bardzo problematyczne, ponieważ jest podsycane przez dominującą ideę, że jednostka jest samostanowiąca i wolna i ma wszelkie możliwości, aby z tej wolności korzystać. W czasach kryzysu, takiego jak ten, którego obecnie doświadczamy, społecznie odpowiedzialne zachowanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ wszystko, co robimy jako jednostki, ma znaczący wpływ na innych ludzi. Widzimy więc, jak krucha jest narracja, w którą nauczyliśmy się wierzyć.

...

Trzeba kopać głęboko, aby zdemaskować pozory.

...

(zgodnie z którym) wolność musi zawsze obejmować możliwość jej realizacji".

Zapytana o próbę połączenia kantowskiego poglądu na wolność jednostki z marksistowskim poglądem na wolność społeczną, odpowiada:

"Pewne filozoficzne lub moralne wyznania zasługują na ponowną ocenę i ponowne rozważenie ich istoty. To, czego brakuje mi w tradycji socjalistycznej, to zaangażowanie w odpowiedzialność społeczną i idea, że wolność spełnia się w społeczeństwie i razem z innymi. Jest to wyjątkowe i wyróżnia się na tle tradycji liberalnej, gdzie wszystko kręci się wokół jednostki i jej koncepcji wolności.

...

Ważne jest, aby ożywić demokrację i uczynić ją reprezentatywną. Obejmuje to przejrzystość na poziomie ponadnarodowym i lepsze połączenie tych ponadnarodowych obaw wśród elit technokratycznych z obawami obywateli. W tym celu potrzebujemy pośredniczących partii politycznych lub ruchów społecznych, które są w stanie i chcą zasadniczo zakwestionować status quo i zaoferować radykalne alternatywy".

Lea Ypi przemawia bezpośrednio do mojej fizyczno-filozoficznej duszy. Naprawdę niezwykłe.

Schreib einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert