Cytaty z ciekawych książek
"Podstawy antropologii ucieleśnionej"
Lip,2024
W swojej książce heidelberski filozof, psychiatra i psychoterapeuta prof. Thomas Fuchs broni humanistycznego spojrzenia na istotę ludzką. Nie abstrakcyjna wewnętrzność, bezcielesna świadomość czy czysty duch są przewodnimi ideami takiego humanistycznego spojrzenia na człowieka, ale jego konkretna cielesna egzystencja.
Autor pisze tę typowo filozoficzną książkę, zaczynając od wyjaśnienia niektórych kontrowersyjnych koncepcji filozoficznych, a następnie wykorzystując swoje dodatkowe szkolenie jako psychiatra i psychoterapeuta, aby rozwinąć te koncepcje filozoficzne i zilustrować je przykładami, a dopiero potem szuka lepszego wyjaśnienia swojej głównej tezy niż tradycyjne podejście naukowe. Czyniąc to, faktycznie osiąga najlepsze połączenie z moją Uniwersalną Filozofią Życia (która opiera się na mojej Ujednoliconej Fizyce), jakie czytałem w dzisiejszej literaturze filozoficznej.
"Wynalezienie dobra i zła"
Gru, 2023
W nauce nie chodzi przede wszystkim o właściwe wyjaśnienie problemu, ale o właściwe pytanie, które uświadamia nam potrzebę wyjaśnienia tego problemu w pierwszej kolejności. Zdolność naukowca do zadawania właściwych pytań jest niezbędnym warunkiem wstępnym postępu, jaki naukowiec może osiągnąć w swojej dziedzinie. Hanno Sauer wydaje mi się być takim utalentowanym naukowcem w filozofii. W swojej książce "Moral; The Invention of Good and Evil" (Piper, 2023) stawia wiele właściwych pytań, które należy zadać na temat historii Wcielenia, aby móc opowiedzieć tę historię lepiej niż wcześniej.
"Nowe Małe Zlodowacenie około wieku 24."
Gru, 2023
Piotr Jakubowski jest fizykiem i uniwersalnym filozofem, który rozszerzył swoją Ujednoliconą Fizykę do Ujednoliconego Opisu całego Wszechświata, w tym życia i ludzkiej świadomości. Odkryta przez niego Formuła Wszechświata fundamentalnie zmieni wszystkie nauki przyrodnicze i oparte na nich technologie.
Celem tej niewielkiej, ale ważnej książki jest dostarczenie jak najlepiej uzasadnionych argumentów i wyników badań dotyczących klimatu Ziemi.
"Zachęta do reorganizacji"
Lis, 2023
Po raz pierwszy inny autor pisze o potrzebie dalekowzrocznego spojrzenia na naszą przyszłość, z bardzo konkretnymi wizjami, podejściami i praktycznymi przykładami. Potrzebujemy więcej takich książek, i to pilnie. Dzisiejsze problemy zaciemniają nasze wizje jutra. Musimy szybko ruszyć w górę, aby uciec od mgły "w dolinie historii".
"Nowa definicja Dobra Ogólnego"
Lut, 2023
Wielu naukowców poważnie zastanawia się nad tym, w jaki sposób możemy lepiej chronić wspólne dobro w przyszłości, nie tylko jednego narodu, ale całej globalnej społeczności. Filozof moralności Michael J. Sandel obawia się nawet końca dobra wspólnego, skoro na całym świecie rośnie liczba populistów. W swojej najnowszej książce opisuje, w jaki sposób i dlaczego powinniśmy przeciwstawiać się tyranii wydajności. Sugeruje również, że w tym celu musimy również przemyśleć koncepcję dobra wspólnego. Aby to zrobić, musimy przezwyciężyć tendencję do skrajnej indywidualizacji w naszym społeczeństwie, która jest zgubna dla każdej demokracji, poprzez wzmocnienie i ponowne podkreślenie naszych moralnych więzi z innymi. Aby pogłębić te przemyślenia, w tym rozdziale zacytuję kilka fragmentów bezpośrednio z książki Sandela.
"Jak opowieści wpływają na nasze życie"
Lis, 2022
Najważniejsza książka, którą przeczytałem po mojej "letniej serii", jest autorstwa Samiry El Ouassil i Friedemanna Kariga i ma oczywisty tytuł "Opowiadające małpy" oraz równie jasny podtytuł "Mity, kłamstwa, utopie; Jak opowieści wpływają na nasze życie"; (Ullstein, 2021). To kolejna przełomowa książka, podobnie jak poprzednia, którą tu cytowałem (o uczuciach Neandertalczyków). Choć książka po raz kolejny tradycyjnie stawia nas w jednym rzędzie z małpami (w niższym znaczeniu: z małpami człekokształtnymi), to i tutaj nie należy interpretować tego tytułu jako obelgi; spokojnie mogłaby się nazywać "Narrating Animals". Ta fascynująca książka opowiada przede wszystkim o narracjach, opowieściach i historiach, które opowiadamy sobie od zarania ludzkości. I o ich mocy determinowania, ukierunkowywania i zmieniania naszego zbiorowego (ale także indywidualnego) życia. Nawet jeśli wiele z tych historii to nie tylko utopie, ale także mity lub brutalne i celowe kłamstwa.
"Nowe spojrzenie na życie, miłość i sztukę Neandertalczyków"
Lip, 2022
Książka ta jest tak ważna, wręcz przełomowa, w długiej linii książek zajmujących się Neandertalczykami, że chciałbym zaproponować dłuższy opis tezy autorki w sposób polemiczny. Większość z tych tez jest nowa, wręcz zupełnie nowa. Istotnym problemem, który również przewija się przez tę wartościową książkę, jest brak globalnej teoretycznej skali czasowej, segregacji różnych artefaktów i wydarzeń z przeszłości w poprawnej skali czasowej. Jest to również najważniejszy słaby punkt każdej wcześniejszej teorii ewolucji; mianowicie brak teoretycznych i praktycznych czasowych punktów zaczepienia poszczególnych Gatunków, Rodzajów, Rodzin, Rzędów itd. Dopiero dzięki mojej Ujednoliconej Nauce te rozpiętości czasowe mogły być precyzyjnie zdefiniowane.
"Lepsze spojrzenie na Afrykę i jej przyszłość"
Cze, 2022
Trzecią książką w mojej "letniej serii" napisał Felwine Sarr, senegalski ekonomista, który również został zaproszony do programu "Sternstunde Philosophie". Stosunkowo niewielka książka "Afrotopia" wyostrza nasze spojrzenie na to, co wkrótce stanie się najważniejszym kontynentem na Ziemi. Felwine Sarr pisze: "Za 35 lat Afryka będzie stanowić jedną czwartą światowej populacji. Będzie uosobieniem witalności ludzkości, ponieważ będzie miała najwyższy odsetek mieszkańców w wieku od 15 do 45 lat. Ta demograficzna waga i witalność zmieni społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową równowagę planety."
"Nowa historia ludzkości"
Cze, 2022
Najwcześniejsza książka z mojej "letniej serii" jest autorstwa Rutgera Bregmana, który później pojawił się również w programie "Sternstunde Philosophie".
We wstępie do tego raportu czytamy: "W Europie trwa wojna, zmiany klimatyczne postępują, miliony ludzi głodują. Ale dla historyka Rutgera Bregmana jest jasne, że ludzie są zasadniczo życzliwi i dobrzy."
"Doroślenie na końcu historii"
Cze, 2022
W miesiącach letnich 2022 roku znacznie ograniczyłem swoją aktywność online. Zamiast tego przeczytałem kilka nowych książek. Niektóre z nich są na tyle wartościowe, że chciałbym je tutaj pokrótce zrelacjonować, aby zachęcić również Ciebie do ich przeczytania. Pierwszą fantastyczną książką w mojej "serii" jest książka Lei Ypi, którą entuzjastycznie poznałem dzięki programowi "Sternstunde Philosophie".
"Historia niezwykłej podróży dookoła świata"
Sty, 2022
"Historia podróży dookoła świata"
To jest film Patricka Allgaiera i Gwendolin Weisser. Wiosną 2013 roku Gwendolin i Patrick wyruszyli w podróż dookoła świata z zamiarem nie korzystania z samolotu. Pełni wrażeń wrócili po pokonaniu 100 000 kilometrów latem 2016 roku. W tym najwspanialszym dokumencie, jaki kiedykolwiek widziałem, zarówno twórcy filmu, jak i
podróżnicy zawarli wiele uniwersalnych spostrzeżeń na temat naszego świata. Poniżej cytuję niektóre z nich. ...